Mehmet Ali Talat ile söyleşi: “Doğu Akdeniz’de tırmanan gerginlik uluslararası aktörleri Kıbrıs sorununa çözüm için harekete geçmeye zorlayabilir”

Türkiye’nin S-400 füzelerini alımı nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilerinin gerildiği bir dönemde, Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri de Avrupa Birliği (AB) ile arasının iyiden iyiye açılmasına neden oldu. S-400’ler nedeniyle Türkiye’nin Batı ittifakı ile ilişkileri sorgulanmaya başlarken, Doğu Akdeniz meselesinde ise AB dışında, bölge ülkeleri, ABD ve hatta Rusya da Türkiye’nin faaliyetlerine karşı çıkıyor. Gerginliğin Kıbrıs adasındaki yansımalarını, KKTC’nin 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile konuştuk. Talat, doğalgaz üzerinden yaşanan gerginlikte askeri çatışma ihtimalinin olduğuna dikkat çekiyor; meselenin ise ancak Kıbrıs sorununa çözüm bulunması ile aşılabileceğini savunuyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar