ABD’de federal hükümet idam mahkumlarının cezalarını 16 yıl sonra yeniden infaz etmeye başlıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD’de, idam mahkumlarının cezaları 16 yıl aradan sonra yeniden federal hükümet tarafından infaz edilecek. Adalet Bakanı William Barr, federal ceza infaz kurumlarına (BOP) beş mahkum için infaz talimatı gönderdiğini duyurdu. Barr, bu beş kişinin cinayet ve tecavüz suçlarından mahkum olduğunu, cezalarının ise Aralık 2019 ve Ocak 2020’de infaz edileceğini bildirdi. İdamın federal kurumlarca infazı en son 2003 yılında, ölümle sonuçlanan bir kaçırma eyleminden hüküm giyen bir kişi için gerçekleştirilmişti.

ABD Adalet Bakanı William Barr

ABD’deki federal hapishanelerde ölüm cezasına çarptırılmış toplam 62 mahkum bulunuyor. 1972 yılında Yüksek Mahkeme tarafından hem eyaletlerde hem de federal olarak yasaklanan ölüm cezası federal ceza hukukuna 1988’de yeniden girdi, suç kapsamı da 1994’te Kongre kararıyla genişletildi.

Adalet Bakanlığı’nın kararı, 2020 başkanlık yarışına hazırlanan Demokrat Parti aday adaylarından birçoğunun, başkan seçilmeleri halinde idam cezasını federal hukuktan çıkarmayı vaat etmelerini izliyor. Nitekim Adalet Bakanı’nın açıklamasının ertesinde Demokrat Partili aday adaylarından Kamala Harris sosyal medyada şu paylaşımı yaptı:

Bu sabah Adalet Bakanlığı ölüm cezalarının infazına yeniden başlayacaklarını duyurdu. Net olarak söylüyorum: Ölüm cezası gayriahlakidir ve vahim bir yanlıştır. Çok sayıda masum insan ölüme yatırıldı. Ölüm cezasının yeniden diriltilmesine değil, ölüm cezasına karşı ulusal moratoryum ilan etmemiz gerekiyor.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus