İranlı yönetmen Muhammed Resulof’a bir yıl hapis cezası: “Suçu, filmlerinde devlet politikalarını desteklememesi”

70. Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış Ödülü’nü kazanan “Lerd” (İnatçı Bir Adam) filminin İranlı yönetmeni Muhammed Resulof, “ulusal güvenliği tehlikeye atmak ve İslam hükümetine karşı propaganda yapmak” suçlamasıyla İran Devrim Mahkemesi tarafından bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Screen Daily’nin haberine göre Resulof, iki yıl boyunca İran’ı terk edemeyecek ve bu süreçte siyasi ve sosyal kuruluşlara hiçbir şekilde üye olamayacak.

Rasoulof, daha önce de filmlerinin politik içerikleriyle ilgili İran hükümeti tarafından uyarılmıştı

Resulof, 2017’de, “Lerd” filminin Telluride Film Festivali’ndeki prömiyerinden sonra Tahran’a geri döndüğünde pasaportuna el konulmuş ve hakkında seyahat yasağı getirilmişti.

Benzer şekilde 2013 yılında, “Dast-neveshtehaa nemisoosand” filminin Cannes’daki prömiyerinden sonra Tahran’a geri döndü ve dokuz ay boyunca İran’dan ayrılması ve 20 yıl boyunca film çekmesi yasaklandı. Ancak Resulof vazgeçmedi ve olumlu eleştiriler alan “A Man of Integrity” filmini çekti.

İran’daki İnsan Hakları Merkezi’nin genel müdürü Hadi Ghaemi, konuyla ilgili “İran sineması, sansürü ve sanatçıların devam eden zulmüne rağmen uluslararası beğeni topladı. Resulof’un tek suçu, İran’ın kültürü ve toplumu hakkındaki devlet anlatılarını desteklemeyen sanatsal bir vizyon izlemekti” açıklamasını yaptı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar