Hepimiz Göçmeniz-Irkçılığa Hayır kampanyasının basın toplantısından: “Türkiye’yi tüm Suriyelilerin kendi evi haline getirmek için mücadele veriyoruz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Hepimiz Göçmeniz-Irkçılığa Hayır kampanyasının basın toplantısında konuşan Şenol Karakaş, “Türkiye’yi tüm Suriyelilerin kendi evi haline getirmek için mücadele veriyoruz” dedi.

Hepimiz Göçmeniz-Irkçılığa Hayır kampanyası, 31 Temmuz Çarşamba günü Taksim Hill Otel’de “Sınır dışı etmeye son, mültecilere dokunmayın” sloganıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Mültecilere karşı yapılan ayrımcılığa ve son zamanlarda hükümetin mültecilere yönelik sürdürdüğü politikalarına karşı mücadele çağrısı yapılan toplantıda, platform aktivistlerinin yanı sıra bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve hukukçular da konuştu.

Toplantıda ilk sözü alan Avukat Gülden Sönmez, Suriyeli mültecilerin savaştan kaçarak sığındıkları ülkelerde ciddi baskılarla karşı karşıya kaldıklarını belirterek, Türkiye’de mültecilere yönelik nefretin son zamanlarda giderek arttığına şahit olduğunu söyledi. Irkçılığın bir insanlık suçu olduğunu vurgulayan Sönmez, başta hükümet yetkilileri olmak üzere bütün siyasi partilere ve sivil toplum örgütlerine Suriyelilere yönelik nefret söylemini durdurmaları için çağrıda bulundu.

İnsani yardım aktivisti Doktor Fatma Örgen, Suriye savaşının başlamasının üzerinden sekiz yıl geçtiğini vurguladı ve “Bu kadar uzun süre mülteciler insani yardıma muhtaç konumda tutulamaz. Mültecilere yönelik eşit iş ve eşit maaş politikaları ile topluma entegrasyonlarının sağlanması açısından gerekli” diye konuştu.

“31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinin hesabı Suriyeli mültecilere kesildi”

Sonrasında söz alan kampanya aktivistlerinden Şenol Karakaş, AKP’nin 31 Mart ve 23 Haziran İstanbul seçimlerindeki yenilgisinin hesabını Suriyeli mültecilerden sorduğunu öne sürerek, İstanbul Valiliği’nin Suriyelileri sınır dışı etmeye başladığını söyledi.

Bu uygulamaların sonucu olarak Suriyeliler evlerinden çıkmaya çekiniyor. İşlerine gidemedikleri için geçimlerini sağlayamıyor” diyen Karakaş, bu uygulamanın sonlandırılması gerektiğini belirtti.

“Yoksulluk ve işsizliğin sebebi olarak Suriyeliler gösteriliyor”

Şenol Karakaş açıklamasında, muhalefetten bazı isimlerin Suriyeliler konusundaki tavrını da eleştirdi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve Ekrem İmamoğlu’nun da Suriyelilerin geri dönmesini desteklediğini söyleyen Karakaş, “İdlib’de olanları düşünürsek, Suriyelileri geri göndermek, onları ölüme geri göndermektir” dedi.

Bazı basın yayın organlarını, Suriyelilere karşı olan nefreti meşrulaştırdıkları gerekçesiyle eleştiren Karakaş, “Yoksulluk ve işsizliğin sebebi olarak Suriyeliler gösteriliyor. Provokasyona zemin hazırlanıyor” diye konuştu.

Yurttaşlar Derneği adına konuşan Melek Ulagay da, “20. yüzyılda hâlâ bunları konuşuyor olmamız insanlık adına bir utançtır. Devletler, kurumlar, uluslararası kurumlar, tüm yapılarıyla bu korkunç insanlık suçlarından öte insanların denizlerde botlarda boğulmasını seyretmemeli” diyerek dünyaya çağrıda bulundu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus