Trump yönetimi, Hamaney’den sonra İran’ın dışişleri bakanı Cevad Zarif’i de yaptırım listesine aldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’i ekonomik yaptırım uygulanan kişiler listesine aldı. Obama yönetimi ile yakın çalışan ve 2015’te nükleer anlaşmanın imzalanmasında büyük katkısı olan Zarif, listeye İran rejiminin “propaganda kolu”na mensup olduğu gerekçesiyle alındı. Trump yönetimi daha önce de İran’ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney ve yakınlarına yaptırım açıklamıştı. Sözkonusu yaptırımlar bu kişilerin ABD’deki mal varlıklarının dondurulmasını öngörüyor.

Zarif, hakkındaki kararı sosyal medyada şu sözlerle yorumladı: “ABD’nin beni listeye almak için gösterdiği sebep İran’ın ‘dünya çapında bir numaralı sözcüsü’ olmam. Gerçekler bu kadar acı verici mi? Benim İran dışında bir mülküm olmadığı göz önüne alındığında, bunun benim üzerimde ya da ailemin üzerinde bir etkisi yok. Gündeminizde beni bu kadar büyük bir tehdit olarak gördüğünüz için teşekkür ederim.”

Yetkililer, ABD’nin uluslararası yükümlülükleri doğrultusunda, yaptırımların Cevad Zarif’in Birleşmiş Milletler görüşmeleri için New York’a yapacağı ziyaretleri etkilemeyeceğini belirtti.

Cumhuriyetçi Partili Senatör Rand Paul iki ülke arasındaki nükleer anlaşma görüşmelerine başlanabilmesi umuduyla temmuz ayı başında Zarif ile görüşmüştü. Rand yaptırım kararıyla ilgili haberi Twitter’da “Diplomatlara yaptırım uygularsanız, daha az diplomasi olur” sözleriyle paylaştı.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus