İznik’te ormanlar maden ocağı tehdidi altında: Çevreciler projeyi mahkemeye taşıdı

Kaz Dağları’nda altın madenine karşı tepkiler sürerken Bursa’nın İznik ilçesinde, Aydınlar Köyü mevkiinde çinko, bakır, kurşun ocağı için arama ruhsatı verildi. Projeyi yöneten şirket Ergüden Madencilik, ilgili ÇED raporu sürecini başlattı.

Proje alanı tarım arazisi ve ormandan oluşuyor ve Türkiye’nin en büyük beşinci gölü olan İznik Gölü’nü de tehdit ediyor. Göl aynı zamanda “önemli kuş alanı” statüsünde. 

Medyascope’tan Özge Açıkgül, süreci mahkemeye taşıyan Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER) Başkanı Caner Gökbayrak ile konuştu. Gökbayrak, “İznik’te çok değerli bir orman varlığı var, tarım alanları var. Bunların yok olması hem güz iklimine, hem diğer ormana çok zarar veriyor. Aynı zamanda orman içinde bir maden açılması büyük bir sıkıntıdır” diye konuştu.

İşte Gökbayrak’ın anlattıkları: 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar