Kafka’nın kayıp el yazmaları, Kudüs’te bulundu

Çek yazar Franz Kafka’nın kayıp el yazmalarını bir araya getirmek için 11 yıldır yürütülen “kafkaesk” soruşturma, İsrail’in Kudüs şehrinde son buldu. Kudüs’teki Milli Kütüphane’de bulunan belgelerin daha önce onlarca yıl İsviçre bankası UBS’nin Zürih’teki merkezinde saklandığı ortaya çıktı.

El yazmaları, 11 yıllık soruşturmanın ardından bir araya getirildi.

Kafka, 1920’lerdeki ölümünden sonra yok edilmesi şartıyla el yazmalarını yakın arkadaşı Max Brod’a emanet etti. Fakat bu isteği yerine getirmeyen Brod, Çekoslovakya’nın Nazilerce işgal edilmesinin ardından Tel Aviv’e kaçtı. 1968’te ölen Max Brod, sekreteri Esther Hoffe’ye bıraktığı bu el yazmalarının Kudüs İbrani Üniversitesi’ne, Tel Aviv’deki şehir kütüphanesine veya İsrail’deki ya da yurtdışındaki bir başka kuruluşa verilmesini istedi. Hoffe, Brod’un vasiyetini yerine getirmek yerine el yazmalarını sakladı.

Defterlerde, Kafka’nın çizimlerinin yer aldığı bir de defter bulunuyor.

Bu el yazmalarını bulmak için Almanya, İsviçre ve İsrail’deki banka kasalarında yürütülen “kafkaesk” soruşturma ise tam 11 yıldır sürüyordu. En sonunda Kudüs’teki Milli Kütüphane’de bulunan belgelerin daha önce onlarca yıl İsviçre bankası UBS’nin Zürih’teki merkezinde saklandığı açığa çıktı.

Franz Kafka, dünya edebiyatının en önemli figürlerinden biri.

Kafka’ya ait bu el yazmalarının içinde İbranice yazdığı bir defter, 1908’de bitirdiği “Taşrada Düğün Hazırlıkları” adlı öykünün üç farklı taslağı, yüzlerce kişisel mektubu ve bir çizim defteri bulunuyor. El yazmaları, kütüphanenin aldığı karar doğrultusunda çevrimiçi olarak yayımlanacak.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar