HÜDA-PAR’dan kayyum operasyonu açıklaması: “Seçilmişin yerine atama yapılması hukuki değildir”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İçişleri Bakanlığı’nın kararı ile haklarındaki soruşturmalar gerekçe gösterilerek görevden uzaklaştırılan ve yerlerine vali atanan Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanları ile ilgili açıklama yapan Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR), seçilmiş kişilerin yerine atanmış kişilerin atanmasının hukuki olmadığını belirtti.

HÜDA-PAR’dan yapılan yazılı açıklamada, kayyum atama usulünün olağan dönemlerde uygulanmasının hukuka ve siyaset kurumuna olan güveni zedeleyeceği, hukuka aykırı uygulamalarla çözüm aramanın doğru olmadığı ifade edildi. “Seçilmiş bir kişinin yerine bakanlık veya valilik tarafından geçici de olsa atama yapılması ‘hukuki’ değildir” vurgusu yapılan açıklama şöyle:

Hukuka aykırı uygulama çözüm değildir”

“Merkezi idarenin yerel yönetimler üzerindeki vesayetinin kaldırılması veya en azından zayıflatılması beklenirken 2016 yılında 5395 sayılı Belediye Kanunu’nda yapılan değişiklik ile mevcut vesayet güçlendirilmiştir. Seçilmiş olmak hiç kimseye suç işleme imtiyazı vermez ancak suç işlediği iddiasıyla görevinden uzaklaştırılan seçilmiş bir kişinin yerine bakanlık veya valilik tarafından geçici de olsa atama yapılması 2016 yılında yapılan değişiklik ile ‘kanuni’ hale getirilmiş ise de ‘hukuki’ değildir. Hukuka aykırı uygulamalarla çözüm aramak doğru değildir. Ancak, olağanüstü durumlarda istisnai olarak başvurulabilecek bir uygulama olması gereken kayyum atama usulünün olağan dönemlerde de uygulanması hukuka ve siyaset kurumuna olan güveni daha da zedeleyecektir.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus