Erdoğan-Türk görüşmesi İstanbul’da tekrarlanan seçim yüzünden gerçekleşmemiş

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print


Hafta başında görevden alınarak yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün ısrarla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme isteği ve randevu talebinin haziran ayında uygun görüldüğü ama görüşmenin İstanbul’da olmasının istenmesi nedeniyle gerçekleşmediği ortaya çıktı.

Mardin’de, 2014 yılında bağımsız girdiği yerel seçimde kentin ilk büyükşehir belediye başkanı olan Ahmet Türk, Kasım 2016’da İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla belediye başkanlığı görevinden alınmış ve bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilmişti. 31 Mart seçimlerinde HDP adayı olan ve yeniden seçilen Ahmet Türk, seçildiği günden beri kayyum döneminde belediyede yapılan iş ve işlemler ile ilgili ısrarla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek ve yapılanları anlatmak istediğini belirterek, randevu talebinde bulunmuştu. 

Ahmet Türk’ün, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan istediği randevu talebi İstanbul’da seçimlerin yenilendiği haziran ayında olumlu karşılandı. Cumhurbaşkanlığı yetkilileri görüşmenin İstanbul’da olabileceğini belirtirken, o sırada İstanbul’da bulunan Ahmet Türk, durumu partisinin yetkililerine iletti. İstanbul seçimlerinde CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nu destekleyeceğini açıklayan HDP’de yapılan durum değerlendirmesinden sonra, Erdoğan-Türk görüşmesinin İstanbul’da olması durumunda farklı algılara yol açılabileceği gerekçesiyle görüşmenin Ankara’da yapılması istendi. Ancak, İstanbul seçimi nedeniyle sözkonusu görüşme gerçekleşmedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus