Ankara Barosu’ndan alternatif adli yıl açılışı: “Hak ve özgürlüklerin büyük kısmı yok edilmiştir, kalan kısmı ise lütuf gibi sunulmaktadır”

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan adli yıl açılış törenini boykot eden 52 barodan biri olan Ankara Barosu, alternatif bir adli yıl açılışı düzenledi. Baro, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki törenin gerçekleştiği sıralarda Sıhhiye’deki Adalet Sarayı’nda toplandı.

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan burada yaptığı basın açıklamasında, Türkiye’nin adalet anlamında kötü bir süreçten geçtiğini belirtirken adli yıl açılış törenine ilişkin de şu mesajı verdi:

“Türkiye’de temel hak ve özgürlüklerin başta ifade özgürlüğü olmak üzere büyük bir kısmı yok edilmiş, kalan kısmı ise bir lütuf gibi sunulmaya devam etmektedir (…) Bizler, yargının eylemde, söylemde ve mekânda bağımsız olması ve bağımsız olduğu kadar bağımsız görünmesi gerektiğine inanmış olan avukatlar, her türlü tahakkümün ve tahakküm örüntüsünün karşısındayız.”

Ankara Barosu üyeleri, basın açıklamasının ardından Anıtkabir’i ziyaret etti. Burada Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakıldı, Anıtkabir Özel Defteri’ne yazı yazıldı. CHP’li TBMM Başkanvekili Levent Gök’ün de avukat cübbesiyle yer aldığı tören, Başkan Erinç Sağkan’ın açıklamalarıyla sona erdi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar