Istranca Ormanları’nda ağaç kıyımı tehdidi: “Istranca Ormanları’nı kaybedersek İstanbul nefes alamaz”

Madencilik çalışmaları Istranca Ormanları’nı da tehdit ediyor. Bölgedeki maden şirketlerden birinin kapasite artırımı başvurusu üzerine, ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) süreci başlatıldı. Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidam, “Olumlu bir karar verilirse, dava açacağız” dedi.

Maden şirketi tarafından Istranca Ormanları‘nda genişletme çalışması için bölgede patlatma çalışması yapılmış, vatandaşların suç duyurusunda bulunması üzerine şirkete 60 bin TL ceza kesilmişti. Aynı firma koordinat değişikliği yaparak tekrar genişletme ve kapasite artırma talebinde bulundu ve ÇED süreci başlatıldı. 18 Eylül’de Ankara’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda değerlendirme komisyonu toplantısı yapılacak. Eğer proje onaylanırsa yaklaşık 17 bin ağaç kesilecek. 

Trakya‘nın Karadeniz kıyılarına paralel olarak, İstanbul‘a kadar uzanan, bitki örtüsü bakımından zengin olan Istranca Ormanları, zengin su kaynaklarına da sahip. Aynı zamanda “yeşil vadi” olarak anılan bölgede saçlı meşe, Istranca meşesi, karaçam ağaçları var. Kuşların göç yolu üzerinde bulunan ormanlar aynı zamanda yoğun yarasa popülasyonunun da yaşam alanı.

“Eğer Istranca’yı kaybedersek İstanbul’a toz, kül, duman gelir”

Konu ile ilgili Medyascope’a konuşan Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidam, “Değerlendirme komisyonu toplantısına katılarak süreci takip edeceğiz, itirazlarımıza rağmen ÇED olumlu kararı verilirse yine dava açacağız, mücadelemize devam edeceğiz. Daha önce aynı yere bir mermer ocağı ruhsatı verilmişti, onu iptal ettirmiştik. Ormanlardaki yaşamı ve yaşadığımız yerleri savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Istranca Ormanları‘ndaki maden faaliyetlerinin İstanbul’u da tehdit ettiğini de söyleyen Çidam, “Balkanlar’dan İstanbul’a su ve hava geliyor. Eğer Istranca’yı kaybedersek İstanbul’a toz, kül, duman gelir. Burası İstanbul’un nefes borusu, İstanbul buradan nefes alıyor” diye konuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar