İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın kardeşi, bakanlıktan da partisinden de istifa etti: “Ailem ile ülkem arasında bölündüm”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Parlamentoda dün yapılan iki oylamadan da ağır yenilgi ile çıkan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a bir darbe de, hükümeti kurarken bakanlık görevi verdiği kardeşi Jo Johnson’dan geldi. Jo Johnson, “Ulusal çıkarlarımız ile aileme sadakatin arasında bölündüm” diyerek, Üniversiteler ve Bilimden Sorumlu Eğitim Bakanı Yardımcılığı görevinden ve ağabeyi ile birlikte üyesi olduğu iktidardaki Muhafazakâr Parti’den istifa etti.

Jo Johnson, Twitter’da, ülkesi ile ailesi arasında yaşadığı sorunu “çözümü olmayan bir gerilim” olarak tanımladı ve milletvekilliği ile bakanlık görevlerini başkasına devretme zamanının geldiğini yazdı.

Jo Johnson Theresa May hükümetinde de devlet bakanı olarak görev yapmış ancak May’in AB ile vardığı Brexit anlaşmasına karşı çıkarak, o görevinden de istifa etmişti.

İngiltere’de dün parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası, Boris Johnson’ın anlaşmalı ya da anlaşmasız 31 Ekim’de mutlaka Avrupa Birliği’nden ayrılma planını bozan bir yasa tasarısını kabul etmiş, bunun üzerine Başbakan Johnson’ın verdiği erken seçim önergesi de reddedilmişti.

Salı günü Muhafazakâr Parti milletvekili Philip Lee de Johnson’ın Brexit planlarına muhalefeti nedeniyle partisinden istifa edip Liberal Demokratlar’a geçmiş, böylece hükümet parlamentodaki çoğunluğunu kaybetmişti.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus