ABD’nin Ortadoğu Temsilcisi Jason Greenblatt, Barış Planı’nın açıklanmasının ardından görevinden ayrılacak

Trump yönetiminin Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt’in, ABD’nin İsrail-Filistin sorunun çözümü için hazırladığı ve uluslararası kamuoyuyla paylaşılması sürekli ertelenen “Ortadoğu Barış Planı”nın açıklanmasından sonra görevinden ayrılacağı açıklandı. Planın, 17 Eylül 2019 tarihinde İsrail’de yapılacak seçimlerden sonra açıklanması bekleniyor.

İlk açıklamayı yapan Beyaz Saray yetkilisi, Greenblatt’in “göreve başladığında niyet ettiğinden daha fazla görevde kaldığını ve ailesi ile daha fazla vakit geçirmek istediğini” belirtti.

Greenblatt’in istifasını Twitter hesabından duyuran ABD Başkanı Donald Trump, “Yönetimimde neredeyse üç yıl çalışan Jason Greenblatt, özel sektörde çalışmak üzere ayrılacak. Sadık ve iyi bir arkadaş ve harika bir avukat oldu. İsrail ile Filistinliler arasında barış arayışına ve İsrail’e olan bağlılığı unutulmayacak” açıklamasında bulundu.

İsrail Başbakanı Netanyahu: “Barış ve güvenlik çabaları için teşekkür ederiz”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Greenblatt’in istifasının ardından “Barış ve güvenlik için yaptığı çalışmalar ve İsrail hakkında olumsuz açıklamalarda bulunanlara karşı doğruyu ifade etmekten çekinmediği için teşekkür ederim” dedi.

Filistinli yetkililer: “İyi ki gidiyor”

Greenblatt’in uzun süredir üzerinde çalıştığı Ortadoğu Barış Planı’nı “İsrail yanlısı” olmakla eleştiren Filistinli yetkili Hanan Aşravi ise istifayı “Sanırım tüm Filistinliler ‘İyi ki gidiyor’ diyecek” sözleriyle yorumladı.

Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, daha önce yaptığı açıklamalarda, Trump’ın Ortadoğu’da barış kurma çabalarını, anlaşmaya atfedilen “yüzyılın anlaşması” nitelemesine gönderme yaparak “yüzyılın tokadı” olarak tanımlamıştı.

İran temsilcisi Brian Hook’un sorumluluk alanı genişliyor

Ortadoğu Barış Planı sürecinde Greenblatt, Trump’ın damadı ve Beyaz Saray üst düzey danışmanı Jared Kushner ile ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman’ın yanında aktif rol almış ve yönetimdeki üç yıl boyunca bu konu üzerinde çalışmıştı.

Greenblatt, Trump’ın İsrail’e olan desteğini artırması, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınması ve ABD’nin Golan tepelerinde İsrail egemenliğini kabul etmesi gibi adımlarda önemli rol üstlenmişti.

Greenblatt’in Ortadoğu ile ilgili sorumlu olduğu dosyaların çoğunu Jared Kushner’in danışmanlarından Avi Berkowitz ve ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook‘a devredeceği belirtiliyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar