Rap müzik dinleyicisinden #Susamam şarkısı yorumu: “Sınıf çelişkilerinin olmadığı bir rap düşünülemez”

Şanışer öncülüğünde yirmi rap müzik sanatçısının bir araya gelerek yaptığı ve kısa zamanda milyonlarca dinleyiciye ulaşan “Susamam” şarkısını uzun zamandır Türkçe rap dinleyicisi olan Mehmet Fatih Kutan ile konuştuk.

Kutan, rap müziğin “protest rap” gibi bir dalı olamayacağını, bu müzik türünün tümüyle protest bir tavırdan beslendiğini söylüyor. Kutan, “Susamam” şarkısının bu açıdan bakıldığında tam anlamıyla protest bir yanının olmadığını, sınıfsal çelişkilere hiç değinilmediğini anlatıyor. Dünyanın her yerinde bu müziğin banliyölerde, fakir mahallelerde, mülteciler ve daha alt sınıf gelir düzeyine sahip insanlarca yapıldığına dikkat çeken Kutan, “Susamam”ın daha çok beyaz Türk öfkesi gibi olduğunu düşünüyor.

Kutan, “Susamam” şarkısında 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma maden faciasından hiç bahsedilmemesini garipsemiş. Bu durum da konuyu yine sınıf mevzusuna getiriyor. Kutan, “Neden klipte Soma yok? Ölenler işçi olduğu için mi?” diye soruyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar