Akıllı televizyonlar hassas bilgilerimizi dijital devlere sızdırıyor

Aralarında Hollandalı Nielsen araştırma şirketi, Amerikan Northeastern Üniversitesi’nin Mon(IoT)r adlı araştırma grubu ile İngiliz Imperial College London ve Princeton Üniversitesi araştırmacılarının da bulunduğu bir grup bilim insanının ayrı ayrı yaptıkları çalışmalara göre, uzun süredir evlerde kullanılan “akıllı” televizyonlar sahiplerinin IP adresleri ve bulundukları yer gibi hassas verilerini Netflix, Amazon Fire TV gibi uygulamalar üzerinden paylaşıyor.

Grafik: Financial Times

Üstelik bu veriler, örneğin kullanıcı Netflix üyesi olmasa bile ilgili şirket ile paylaşılıyor. Araştırmalar, hoparlör ve kamera gibi diğer cihazların da kullanıcı bilgilerini Spotify ve Microsoft gibi şirketlerin erişimine açtığını ortaya koydu. Princeton Üniversitesi’nin yaptığı bir başka araştırmada ise Roku ve FireTV tarafından desteklenen bazı uygulamaların kullanıcıların verilerini Google’a gönderdiği görüldü. Ancak araştırmacılar, internete bağlı kalarak çalışan akıllı televizyonların topladıkları verileri şifreli olarak yollaması nedeniyle, kullanıcılara ait başka hangi verilerin paylaşıldığını ya da paylaşılıp paylaşılmadığını bilemediklerini söylüyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar