“Middle East tech shines in tough neighbourhood” – Medyascope named in FT’s “Future 25” list

The world’s leading business paper The Financial Times has announced its list of the Future 25. The inaugural “FT Future 25 Middle East” list, which includes Medyascope, seeks to identify innovative companies that are disrupting their sectors and thriving.

Medyascope is the only media company from Turkey that made the list.

Besides Medyascope, two other Turkish companies are named. These are, Turkish Telecom company Turkcell’s “Hello Hope” app and conservative clothing retailer Modanisa.

The jury included FT’s editors Andrew England and Mark Wembridge.

Other companies nominated are from Bahrain, Egypt, Iran, Iraq, Israel, Jordan, Kuwait, Lebanon and Yemen. According to the FT, the listed companies have brought change to a region dominated by government-controlled economies.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar