Suriye’de IŞİD militanlarının tutulduğu hapishanelerden izlenim ve görüntüler

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon konuşmasında Türkiye’nin Fırat Nehri’nin doğusuna harekât düzenleme planlarının önünü açarken, bölgede Suriye Demokratik Güçleri (SDG) denetimindeki IŞİD militanları ve aileleriyle ilgili sorumluluğu da Türkiye’ye bırakmıştı.

IŞİD militanlarının ailesi olarak nitelenen, sayıları 70 bin civarındaki kadın ve çocuklar kamplarda kalıyor. SDG dört bini yabancı ülke vatandaşı toplam 12 bin IŞİD militanını da yedi ayrı hapishanede tutuyor. İngiliz the Times gazetesinin muhabiri Anthony Loyd, geçen hafta 5 bin kişinin tutulduğu bu hapishanelerden birine girdi, koşulları görüntüledi ve tutuklularla konuştu.

SDG komutanı kameralardan IŞİD militanlarının tutulduğu hücreleri izliyor. (Anthony Loyd, the Sunday Times)
Üzerlerine portakal rengi tulumlar giydirilmiş, saçları ve sakalları traşlanmış militanların hücrelere balık istifi doldurulmuş halde oldukları görülüyor.

SDG denetimindeki hapishanelerde tutulan IŞİD militanları arasında çok sayıda çocuk da var.
Loyd ile konuşan tutuklulardan biri, “Kendi ülkeme dönmek ve yargılanmak istiyorum” diyor ve ekliyor, “herkes hata yapabilir.”,
İnsan Hakları İzleme Örgütü, IŞİD militanlarının “insanlık dışı” koşullarda tutulduğunu söyleyerek, vatandaşı oldukları ülkelere bu kişilerin sorumluluğunu almaları çağrısı yaptı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar