Suriye’ye olası operasyon – Pentagon: “Askerlerimizi operasyon bölgesinden çektik”

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), askerlerinin olası operasyon bölgesinden çekildiğini açıkladı. Basın Sözcüsü Alyssa Farah, “Ne yazık ki Türkiye tek başına hareket etmeye karar verdi” dedi.

Twitter üzerinden açıklama yapan Farah, “Sonuç olarak biz de Türkiye’nin olası bir askeri baskınında Suriye’nin kuzeyindeki ABD kuvvetlerinin güvenliğini sağlayabilmek için onları bu bölgeden çektik. Şu anda Suriye’deki askeri varlığımızda bir değişikliğe gitmedik” diye yazdı.

ABD’nin Suriye’de yaklaşık bin askeri var. IŞİD ile mücadele için Suriye’de olan askerlerin önemli bölümü Fırat’ın doğusunda konuşlandırıldı. Bu bölge, YPG’nin de içinde bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) denetimi altında.

ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pazar akşamı telefonda yaptıkları görüşmenin ardından Beyaz Saray, Suriye’deki askerlerini çekeceklerini açıklamıştı. Bu açıklama, IŞİD’le mücadeleyi olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle ABD’de tepkiye neden olmuştu.

Görevden azil soruşturmasının devam ettiği bir dönemde, Trump’ın bu kararı seçmen desteğini arkasına almak için verdiği öne sürülürken, ABD Başkanı ise artık “sonu gelmeyen saçma savaşlardan geri çekilme” vaktinin geldiğini söylemişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar