Suriye operasyonu – Harekâtın başladığı günden bu yana en az 18 sivil ve dört asker hayatını kaybetti

Türkiye’nin Suriye operasyonunun başladığı 9 Ekim’den bu yana, aralarında çocukların da bulunduğu en az 18 sivil ve dört asker hayatını kaybetti.

Operasyon başladıktan sonra Mardin ve Şanlıurfa’nın sınır ilçeleri, YPG saflarından yapılan havan saldırılarının hedefi oldu. Şanlıurfa’nın Suruç ve Akçakale ilçeleriyle, Mardin’in Nusaybin ilçesi özellikle hedef alındı.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine Suriye’nin Ayn el Arab bölgesinden düzenlenen havan saldırısında Çaykara köyünde muhtar Halil Yağmur, Şıh Güzel ve İsmail Taşkın yaşamını yitirdi. Nusaybin’de de en az sekiz kişi hayatını kaybetti.

Milli Savunma Bakanlığı, İstihkam Uzman Çavuş Hacı Bebek’in 11 Ekim tarihinde Barış Pınarı harekât bölgesinde, Piyade Uzman Çavuş Abdulhamit Bilgen ve Piyade Uzman Onbaşı Yunus Mermer’in de Zeytin Dalı harekât bölgesinde YPG tarafından düzenlenen havan saldırılarında yaşamını yitirdiğini açıkladı. Türkiye’nin Suriye operasyonunda hayatını kaybeden ilk asker ise Astsubay Çavuş Ahmet Topçu olmuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar