Suriye operasyonu – New York Times: “ABD İncirlik’teki nükleer başlıkları tahliye edebilir”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerikan Dışişleri ve Enerji bakanlıklarının, İncirlik Üssü’nde tutulan yaklaşık 50 adet taktik nükleer savaş başlığının bölgeden tahliyesine yönelik planları, geçen hafta sonunda gözden geçirdikleri öne sürüldü.

New York Times gazetesinin ulusal güvenlik muhabiri ve kıdemli yazarı David E. Sanger imzasını taşıyan haberde, bakanlıklarda böyle bir çalışma yapıldığına dair bilginin kaynağı olarak isimleri açıklanmayan iki Amerikalı yetkili gösteriliyor.

İçlerinden biri, sözkonusu taktik nükleer savaş başlıklarının artık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “rehineleri” konumunda olduğunu söylüyor. Sanger da, bu silahların Türkiye’den tahliyesinin “Türkiye ile ABD arasındaki müttefiklik ilişkisinin fiilen bitmesi”, silahları İncirlik’te tutmanın ise “çoktan ortadan kaldırılmış olan bir nükleer zafiyetin sürdürülmesi” anlamına geleceği yorumunu yapıyor.

Haberde uzman olarak görüşüne yer verilen Jeffrey Lewis ise, “Tarihte ilk defa karşılaştığımız bir durum var: ABD’nin nükleer silahlarının bulunduğu bir ülke, ABD güçlerine havan topu atışı yapıyor” diyor.

Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir ay önce yaptığı, “Birilerinin elinde nükleer başlıklı füze var ama benim elimde nükleer başlıklı füze olmasın! Ben bunu kabul etmiyorum” açıklamasını hatırlatarak, Türkiye’nin de nükleer silah sahibi olma arzusuna dikkat çekiyor.

İncirlik Amerikan Hava Üssü, Suriye sınırına yaklaşık 110 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus