İngiltere Başbakanı Johnson Brüksel ile yeni bir Brexit anlaşması üzerinde mutabakat sağladı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Birliği (AB) ile yeni bir Brexit anlaşmasına vardıklarını duyurdu. Johnson Twitter’da, “Kontrolü yeniden ele almamızı sağlayan muhteşem yeni bir anlaşmamız var. Artık, yaşam maliyeti, Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS), şiddet içeren suçlar ve çevre konuları gibi diğer önceliklerle ilgilenebilmek için cumartesi günü parlamentonun Brexit’i onaylaması gerekiyor” paylaşımını yaptı.

Anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için, Avrupalı liderlerin ve İngiltere Parlamentosu’nun onayını alması gerekiyor. AB liderlerinin konuyu görüşeceği zirve bugün başlıyor.

Başbakan Johnson, 31 Ekim’de ülkesini Avrupa Birliği’nden çıkarmayı vaat etmişti. Ancak uzmanlar onay süreçleri nedeniyle Brexit takviminin biraz uzayabileceğini söylüyor.

Londra ve Brüksel’in yeni bir Brexit anlaşması üzerinde mutabakata vardıklarını Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de Twitter’dan duyurdu. Juncker şöyle yazdı: “İrade varsa anlaşma da olur; bir anlaşmamız var. AB ve İngiltere için adil ve dengeli bir anlaşma. Çözüm bulma yönündeki kararlılığımızın da kanıtı. Avrupa Konseyi’ne bu anlaşmayı onaylamaları tavsiyesinde bulunuyorum.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar