Suriye operasyonu – BM Güvenlik Konseyi, Türkiye gündemiyle ikinci kez toplandı: “IŞİD teröristlerinin kaçmasından endişe ediyoruz”

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Türkiye’nin Suriye’de yürüttüğü askeri harekâtı kapalı oturumda görüştü. Toplantıdan herhangi bir karar çıkmadı. Konsey adına açıklama yapan Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Jerry Matjila, “BM, harekâtın IŞİD teröristlerinin kaçmasına sebep olacağı endişesi taşıyor” diye konuştu.

ABD’nin BM Büyükelçisi Kelly Craft ise ateşkes çağrısı yaptı:

“Türkiye, IŞİD’i yenilgiye uğratan harekâtı boşa çıkarmaya, sivilleri tehlikeye atmaya, barışı, güvenliği ve bölgedeki barışı tehdit etmeye ve saldırganlığa son vermeli, derhal ateşkes ilan etmeli.”

Türkiye’ye ”uluslararası hukuk ve insani hukuku ihlal edecek herhangi bir adımının kabul edilemez” olduğununun iletildiğini söyleyen Craft, Kürt nüfusun, Hıristiyanlar da dahil dini azınlıkların ve sivil altyapının hedef alınmaması, insani krizin yaşanmaması gerektiğini, insan hakları ihlallerinden sorumlu yetkililerin ve şahısların sorumlu tutulacağını hatırlattı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar