Suriye operasyonu – ABD’li senatörler anlaşmaya rağmen Türkiye’ye yaptırımlarda ısrarlı

Ankara ve Vaşington, Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonlarına ara vermesi konusunda anlaştı ancak Amerikan Kongresi’nin üst kanadı Senato’da hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat senatörler, hazırladıkları yaptırım tasarısının oylanmasında ısrarcı.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Parti Senatörü Chris Van Hollen, Türkiye’ye yönelik yaptırım tasarısı sürecini devam ettireceklerini söyledi.

Söz konusu yaptırım tasarısı, üst düzey Türk yetkilileri hedef alan ve ABD’nin Türkiye ile askeri işbirliğini sonlandırılmasını öngörüyor.

Graham, Twitter’dan yaptığı açıklamda “Türkiye’nin Suriye içinde meşru ulusal güvenlik kaygıları var ancak bunlar işgal ve silah gücüyle karşılanamaz” dedi.

Van Hollen’ın ofisinden yapılan açıklamada da, tasarıya “son süratle” devam edilmesi gerektiği vurgulandı.

Graham ve Van Vollen’in hazırladığı tasarıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a yönelik de yaptırımlar öngörülüyor.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, dün Erdoğan ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Türkiye’ye yaptırım uygulanmayacağını söylemişti.

Amerikan Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi ise, kendi hazırladığı yaptırım tasarısını haftaya oylayacak.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar