“İlk milyonu nasıl kazandığını asla sorma”: Çin, zengin sayısında ABD’yi solladı

İsviçre merkezli finans şirketi Credit Suisse her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyadaki milyarder sayılarını açıkladı. Bu yıl, ilginç bir durum yaşandı zira Çin, ilk kez sahip olduğu milyarder sayısı bakımından ABD’yi geçti. Rapora göre, geçen yıl dünyanın en zengin yüzde 10’luk kesimi arasında 100 milyon Çinli varken, 99 milyon da ABD vatandaşı bulunuyor.

Credit Suisse’in raporunda, “Çin’in böyle bir sayıyı yakalamasında ülkenin gelişen bir ekonomiden tam teşekküllü piyasa modeline geçmesi etkili oldu” değerlendirmesine yer verildi. Ancak, ultra-zengin milyarderler başlığında ABD halen uzak ara önde. Ultra-zenginler ve milyarderlerin yüzde 40’ı ABD vatandaşı.

ABD’de dolar milyonerleri sayısında ise önemli bir artış yaşandı. Geçen yıl ABD’de dolar milyoneri sayısı 675 bin kişi artarak 18,6 milyon kişiye ulaştı. Bu, ABD’de her 14 yetişkinden birinin dolar milyoneri olduğunu anlamına geliyor.

Rapora göre, Çin’de 2018 yılında dolar milyoneri sayısı 158 bin kişi arttı ve 4,4 milyona ulaştı. Tüm dünyada dolar milyoneri sayısı geçtiğimiz yıl 1,1 milyon kişi arttı ve dünyada bugün, toplam 46,8 milyon dolar milyoneri bulunuyor. Bu kesim, dünyadaki zenginliğin yüzde 44’üne denk gelen 158 trilyon dolarlık bir serveti kontrol ediyor. Credit Suisse, dolar milyonerlerinin sayısının 2024 yılında 63 milyon kişiye ulaşacağını tahmin ediyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar