Kurt Cobain’in “depresyon hırkası” ikinci kez açıkartırmada

Grunge müziğin öncülerinden Nirvana’nın solisti Kurt Cobain’in ikonik “depresyon hırkası”nın sahibini bulacağı, ABD’nin New York kentinde düzenlenecek açıkartırma için geri sayım başladı.

Kurt Cobain’in 1993 yılında akustik performans sergilediği MTV Unplugged kaydıyla akıllara kazınan zeytin yeşili hırkası, müzayede şirketi Julien’s Auctions tarafından “İkonlar ve İdoller: Rock ‘N’ Roll” açık artırma etkinliği kapsamında görücüye çıkarıldı.

“Depresyon hırkası” olarak anılan ve üzerinde lekeler, sigara yanıkları bulanan hırkanın 200 bin ila 300 bin dolar arasında alıcı bulması bekleniyor. Açık artırma 25 Ekim’de başlayacak ve sadece bir gün sonra 26 Ekim’de sona erecek.

“Hırka, giydiği kıyafetlerin kutsal kâsesi”

Müzayede evinin başkanı ve CEO’su Darren Julien, “Bu hırka, onun giymiş olduğu tüm kıyafetlerin kutsal kâsesi. Kurt, Grunge’ın kitabını yarattı, o öyle şov kıyafetleri giymezdi” dedi.

Cobain’in, Nirvana’nın son albümü “In Utero”nun turnesi sırasında çaldığı deniz mavisi rengindeki solak Fender Mustang marka gitarı da müzayedede satışa sunulacak.

Kurt Cobain, akıllardan çıkmayan MTV performansından yaklaşık altı ay sonra, Nisan 1994’te Seattle’daki evinde ölü bulunmuştu.

Cobain’in kendisiyle özdeşleşen hırkası 2015 yılında da açık artırmaya çıkmış ve 137 bin dolara satılmıştı.

“Y kuşağı, Monet ya da Picasso toplamıyor”

Öte yandan 700 parçalık koleksiyonda; Elvis Presley, Madonna ve Paul McCartney’ye ait gitarlar, Michael Jackson’ın mücevher kaplı kadife ceketi, Eric Clapton’ın “Layla” ve Bob Dylan’ın “Mr. Tambourine Man” şarkılarının el yazması sözleri de yer alıyor.

Darren Julien, “Her zaman söylerim, Rock ‘n’ roll piyasası yeni güzel sanatlar piyasası oldu. Y kuşağı artık koleksiyon yapmaya başladı ve Monet ya da Picasso eserlerini toplamıyorlar” diye konuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar