İki Satır (15): Arsız patronlara karşı “yalnız” işçiler

Gazeteciler Hakkı Özdal ve Bahadır Özgür’ün hazırlayıp sunduğu İki Satır programının 15. bölümünde, ülkenin çeşitli noktalarında süren irili ufaklı işçi direnişleri ve bunun mevcut siyasal rejimin örgütlenmesiyle ilişkileri ele alındı. Özgür ve Özdal, başkanlık rejiminin, patronları emekçi haklarını gasp etme noktasında daha “arsız” bir hale gelmeleri yönünde cesaretlendirdiğini vurguladı.
Bahadır Özgür, Türkiye’de birçok konuda hak ve özgürlük sorunu yaşandığını, bu sorunların politik zeminde ele alındığını, ancak konu emek rejimine gelince mevcut muhalefetin bunu apolitik bir alanda görmeyi tercih ettiğini belirterek, konunun bir “işyeri sorunu” gibi algılandığını ve rejimin de zaten bunu tercih ettiğini söyledi.
Hakkı Özdal ise, normal koşullarda işçi direnişlerine sosyal demokratların sahip çıkmasının bekleneceğini, ancak Türkiye’de bu mecrayı temsil ettiğini iddia eden CHP’nin bu hareketlerin yanında yer almadığını söyleyerek, bizzat CHP yönetimindeki belediyelerde yaşanan işten atılmalara ve direnişlere dikkat çekti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar