Türkiye, IŞİD lideri Bağdadi’nin ablasının gözaltında olduğunu doğruladı

IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’nin ablası Rasmiya Awad, Türk güvenlik güçlerinin Suriye’de düzenlediği operasyonla yakalandı.

AP ve Reuters haber ajanslarının üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdıkları haber, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından da doğrulandı. Altun açıklamasında, “Türkiye’nin teröre karşı mücadelesi ideolojisinden ya da kökeninden bağımsız olarak tüm şiddetiyle devam etmektedir. Bağdadi’nin kız kardeşinin yakalanması terörle mücadele operasyonlarımızın başarısının bir diğer örneğidir” dedi.

Awad’ın nasıl yakalandığı ile ilgili ayrıntılar henüz netleşmedi. 65 yaşındaki Rasmiya Awad’ın pazartesi akşamı Türkiye’nin kontrolündeki Azez kentinde eşi, gelini ve beş çocuğu ile birlikte yakalandığı belirtildi. AP’ye göre, Awad ve aile üyeleri bir konteynerde yakalandı.

AP’ye konuşan yetkili, yetişkinlerin sorguya alındığını belirtti ve “Bu olay istihbarat açısından bir altın madenidir” dedi. Reuters’a konuşan üst düzey Türk yetkili ise “Bağdadi’nin kız kardeşinden IŞİD’in iç işleyişine dair istihbarat hazinesi elde etmeyi umuyoruz” diye konuştu.

IŞİD lideri Bağdadi, 27 Ekim’de bir ABD operasyonunda öldürülmüştü. IŞİD yeni liderinin Ebu İbrahim Haşimi Kureyşi olduğunu açıklamıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar