ABD’li rapçi Akon, Afrika’da kendi kripto parasının geçerli olduğu bir şehir kuruyor: Akoin

Senegal kökenli ABD’li rapçi Akon, Senegal’de geleceğin şehri olarak adlandırdığı bir kent kuruyor. Üstelik bu şehirde kendi kripto para birimini kullanacak: Akoin. Akon, 8 bin dönümlük arazinin kendisine Senegal Cumhurbaşkanı Macky Saal tarafından bağışlandığını söyledi.

Akon’un kent projesi üzerinde halen çalışma yürütülürken, Akoin’in 2020 yılının Ocak ayında kullanıma sokulacağı belirtiliyor. 45 yaşındaki rapçi, bununla ilgili planlarını geçen hafta sonu Fransa’nın Cannes şehrinde katıldığı bir festivalde açıkladı. Akon ayrıca kripto para biriminin, Afrikalılar’ın kendi hükümetlerine olan bağımlılığı azaltacağını iddia ediyor.

Akon’un görüşleri teknoloji uzmanları tarafından da destek görüyor. WALA şirketinin CEO’su Tricia Martinez, Afrika’daki parasal işlemlerin yüzde 94’ünün nakit temelli olduğunu söylüyor. İnsanların kredi kartlarından uzak durmasının sebebi olarak da kart aidatlarını gösteriyor. Martinez, kripto para birimlerinin böyle bir durumu olmadığından dolayı mevcut sorunu çözebilecek bir fırsat yarattıklarını vurguluyor. Uzmanlar Afrika’daki bankacılık sistemlerinin verimsizliğinden dolayı, blockchain ve kripto para birimlerinin işe yarayabileceğini düşünüyor.

Risk yönetimi analisti Rasheed Alabi ise Afrika ülkelerinin internet fırsatını zamanında kaçırdığını ancak blockchain’in önemli bir sıçrama alanı olabileceğini belirtiyor. Akon’un projesi de bu noktada önem kazanıyor. Cryptocompare’in verilerine göre, kripto para birimi Afrika ülkelerinde hızla büyüyor. Bu ülkeler arasında Güney Afrika ve Nijerya öne çıkıyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar