En hızlı gezegen Merkür, bugün Güneş’in önünden geçiyor, TÜBİTAK canlı yayınlıyor

Merkür gezegeni bugün, Güneş diskinin önünden geçerek Dünya ile Güneş arasında gözlemlenecek. Merkür’ün Güneş’in önünden geçişi Türkiye’de 15.30 sularında başlayıp günbatımına kadar özel filtreli teleskoplarla gözlemlenebilecek. Bu doğa olayı, yüzyılda sadece 13 veya 14 kez gerçekleşiyor. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG), Merkür’ün Güneş ile Dünya arasından geçişine ilişkin şu duyuruyu yaptı:

“Daha önce 9 Mayıs 2016 tarihinde meydana gelen bu ilginç gök olayı Kuzey ve Güney Amerika, Antarktika, Batı Afrika ve Atlantik Okyanusu’ndan tamamen gözlenebilecek, ülkemizden ise öğleden sonra başlayıp ancak günbatımına kadar kısmen gözlenebilecek. Bu gök olayı, hava koşulları uygun olduğu sürece, TUG BİTOM binamızda bulunan teleskopa bağlı özel bir Güneş filtresine takılı kameramız ile YouTube kanalımızdan canlı olarak izletilecektir.”

Merkür, Güneş’e en yakın gezegen ve Güneş etrafında dönüşünü 88 günde tamamlıyor. En hızlı gezegen olarak bilinen Merkür’ün Güneş ile Dünya arasındaki “tutulması” 5,5 saat sürecek.

21. yüzyılda 2003, 2006, 2016 yıllarında yaşanan Merkür’ün bir dahaki transit olayı 13 Kasım 2032’de gerçekleşecek. Yapılan hesaplamalara göre 2049 yılına kadar yedi transit olayı gözlemlenecek.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar