İran Cumhurbaşkanı Ruhani: “53 milyar varillik yeni bir ham petrol rezervi keşfettik”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkenin güneyinde yaklaşık 53 milyar varil ham petrol rezervine sahip yeni bir petrol sahası bulunduğunu açıkladı.

Ruhani, Huzistan eyaletine bağlı Bostan bölgesinden Umidiye kentine kadar uzanan 2400 kilometrekarelik bu yeni sahadaki petrolün yaklaşık 80 metre derinlikte olduğunu belirtti.

Bu keşif, İran’ın 155 milyar 600 milyon varillik kanıtlanmış ham petrol rezervlerinin üçte bir oranında artması anlamına geliyor. İran halen Venezüela, Suudi Arabistan ve Kanada’nın ardından dünyanın dördüncü büyük petrol ülkesi. Eğer Ruhani’nin açıkladığı yeni rezervdeki miktar doğru ise, bu durumda sıralamada Kanada’nın da önüne geçerek üçüncülüğe yükselmiş oluyor.

İran’ın petrol zengini eyaletlerinden Huzistan’da bir petrokimya tesisi.

Nitekim, ülkesine ambargo uygulayan Vaşington yönetimine seslenen İran Cumhurbaşkanı Ruhani, “Bugün Amerika’ya zengin bir ülke olduğumuzu duyuruyoruz. Siz İran halkına baskı uygulayıp petrol satışını engellerken bizim mühendislerimiz bu büyük petrol sahasını buldu” dedi ve ekledi: “Yüzde 1 oranında bu petrolü kullanılabilir hale getirdiğimizde bizim petrol gelirimiz 32 milyar dolara çıkacaktır. Bu oranı yüzde 10’a çıkarttığımızda ise petrol gelirimiz 320 milyar dolara ulaşacaktır.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar