Almanya’dan Türkiye’ye: “İade edilecek IŞİD zanlısı vatandaşlarımızı yargılayabilmek için daha çok bilgiye ihtiyaç var”

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye’den iade edilecek IŞİD’lilerin gözaltına alınması ya da mahkemeye çıkarılabilmesi için “yasal olarak geçerli ve yeterli delil olup olmadığına dair” bilgiye ihtiyaç duyduklarını söyledi. Türk yetkililerle istişare halinde olduklarını belirten Maas, “Bu hafta içinde Almanya’ya 10 kişinin iade edileceğini ve şu an için bu kişilerin kadın ve çocuklar olduğu bilgisinin kendilerine iletildiğini” de sözlerine ekledi. Türkiye pazartesi günü bir ABD, bir Danimarka ve bir Alman vatandaşını sınır dışı etmişti. Alman makamları, kendilerine iade edilen kişinin IŞİD’le bağlantısı olduğuna dair ellerinde bir kanıt bulunmadığını açıklamıştı.

Danimarka’ya iade edilen IŞİD zanlısı terör suçlamasıyla yargılanacak

Türkiye tarafından uçağa bindirilmek suretiyle Danimarka’ya sınır dışı edilen kişi de, Kopenhag’a varışında gözaltına alındı. 28 yaşındaki Filistin asıllı Ahmed El Haj terörizm suçlamasıyla mahkemeye çıkarılacak. Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, El Haj’ın sınır dışı edilmesi nedeniyle Facebook’tan yaptığı paylaşımda, “İstemediğimiz halde, Danimarka’ya dönen yabancı savaşçılar var. Onları burada istemiyoruz. Suçu işledikleri yerlerde yargılanmaları için uluslararası çareler aramaya devam edeceğiz” diye yazdı.

2017 yılı sonlarında Kilis’te tutuklanan El Haj, Suriye’ye 2013 yılında gitmiş ve 2017 yılında Türkiye-Suriye sınırındaki bir patlamada yaralanarak kötürüm kalmıştı. Danimarka parlamentosu geçen ay Irak ve Suriye’de savaşan IŞİD militanlarından çifte vatandaşlığı bulunan Danimarkalılar’ın vatandaşlıklarının mahkeme kararı olmaksızın iptal edilmesini öngören bir yasa tasarısını kabul etmişti.

ABD’li IŞİD zanlısı Türkiye-Yunanistan sınırındaki tampon bölgede bekliyor

Türkiye’nin, Edirne Pazarkule Sınır Kapısı‘ndan yaya olarak sınır dışı ettiği Arap asıllı Amerikan vatandaşı ise tampon bölgede kala kaldı. Türkiye sözkonusu kişiyi sınırın Yunanistan tarafına bırakırken vizesindeki süre aşımını gerekçe göstermişti. DHA, videosunu yayınladığı bu kişinin Barış Pınarı Harekâtı sırasında Suriye‘de yakalandığını bildirdi. Habere göre, Yunan makamları zanlının ülkeye girişine izin vermeyip yaya olarak geri gönderdi. Türkiye de giriş izni vermeyince zanlı Türk-Yunan sınırındaki tampon bölgede kaldı. Kathimerini gazetesi, Yunan polisinin sözkonusu kişi hakkında Interpol kayıtlarında uluslararası terörizm bağlantılı kayıt bulamadığını yazdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta, Türkiye’deki cezaevlerinde 1149 IŞİD mensubu bulunduğunu ve bunlardan 737’sinin yabancı olduğunu söylemişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar