Mardin ve Şanlıurfa’da dört HDP’li kadın belediye başkanı gözaltına alındı

Mardin’de HDP’li Savur Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Öncü, Mazıdağı Belediyesi Eşbaşkanı Nalan Özaydın ve Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı. Eşbaşkanların yanı sıra, Derik Belediyesi çalışanı dört kişi de gözaltına alındı.

Haklarında başlatılan soruşturmalar gerekçe gösterilerek gözaltına alınan eşbaşkanlar, Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

HDP’li Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Hatice Çevik

Şanlıurfa‘nın Suruç ilçesindeyse HDP’li Belediye Eşbaşkanı Hatice Çevik bu sabah saatlerinde evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Çevik’in neden gözaltına alındığı henüz bilinmiyor. Çevik, IŞİD’in 10 Ekim 2015’te Ankara Garı’nda düzenlediği terör saldırısında kızını kaybetmiş ve yaralanmıştı.

Hatice Çevik, IŞİD’in 10 Ekim 2015’te Ankara Garı’nda düzenlediği terör saldırısında kızını kaybetmiş ve yaralanmıştı.

Gözaltındaki HDP’li eş belediye başkanları 31 Mart seçimlerinde Derik’te yüzde 69, Savur’da yüzde 49, Mazıdağ’da yüzde 56, Suruç’taysa yüzde 59 oy alarak seçilmişti.

31 Mart yerel seçimlerinden bugün kadar aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı‘nın da bulunduğu çok sayıda HDP’li il ve ilçe belediye başkanı gözaltına alındı ve tutuklandı. Şu ana kadar 20 HDP’li belediyeye kayyum atandı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar