Akdeniz Diyalogları Toplantısı Roma’da başladı: ”Eski öldü, yeni doğmak için mücadele ediyor”

Akdeniz Diyalogları Toplantıları‘nın beşincisi İtalya’nın başkenti Roma’da başladı. Bu senenin başlığı, “Karışıklıkların ötesinde, pozitif bir gündem”di.

İtalya Dışişleri Bakanlığı‘nın düzenlediği zirveye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio başta olmak üzere Hindistan, Lübnan, Ürdün, Filistin, Cezayir, İsrail, Katar, Mısır, Libya dışişleri bakanları da katılıyor. 40’ın üzerinde oturumun yapılacağı zirveye 55 ülke resmi katılım gösteriyor. 

Üç gün sürecek zirvede bugün (5 Aralık) düşünce kuruluşu temsilcileri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki krizleri, ekonomik durumu ve olası gelişmeleri değerlendirdi. Arap Baharı‘nın genişlediği, İran, Hong Kong, Bolivya gibi ülkelere yayıldığı görüşünün savunulduğu forumda Ortadoğu Enstitüsü‘nden Randa Slim, İtalyan düşünür Antonio Gramsci‘nin ”Eski öldü, yeni henüz doğmadı” sözünü hatırlattı. Slim, Bağdat, Kahire ve Şam gibi merkezlere Rusya, Çin gibi global güçlerle, Ankara, Riyad, Abu Dabi, Tahran, Tel Aviv yeni bölgesel güçlerin eklendiği görüşünde. 

İtalya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Manlio Di Stefano, Türkiye’nin Libya ile yaptığı deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasını değerlendirdi. Di Stefano’ya göre, ”Libya’yı ilgilendiren her konu Kuzey Afrika ve Ortadoğu’nun tümünü etkiliyor.”  

Ortadoğu Araştırma Enstitüsü Başkanı ve daha önce Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı görevini yürüten Dilaver Ala Aldeen ise ”Irak’ta yaşanan sosyal patlama daha kanlı hale gelirse, Irak Kürdistanı da bundan kötü etkilenir” diye konuştu.   

Akdeniz Diyalogları Toplantısı‘nın ikinci gününde İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov birer konuşma yapacak. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar