İnsan Hakları Okulu’nun araştırmasına göre her üç akademisyenden biri kendini baskı altında hissediyor

İnsan Hakları Okulu, OHAL dönemindeki akademik özgürlük üzerine bir saha çalışması yaptı ve bunun raporunu yayımladı. Raporun sunumunu Barış Bildirisi imzacısı olduğu için Ankara Üniversitesi’nden ihraç edilen İnan Özdemir Taştan yaptı.

Rapora göre, her üç akademisyenden biri ders oluştururken kendini baskı altında hissediyor. Üniversiteler akademik özgürlüğü tanımıyor, muhbir öğrenciler hocalarını CİMER’e şikayet ediyor ve akademisyenler belirli konularda konuşmaktan kaçınıyor.

Raporun tamamına buradan ulaşılabilirsiniz.

Prof. Dr. Ülkü Doğanay da OHAL’de İnsan Hakları Alanında Akademisyen Olmak başlıklı raporunun sunumunu yaptı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar