Rus Interfax ajansı: Rusya ve Türkiye yeni S-400 anlaşması için görüşüyor

Rus Interfax haber ajansı, Rus askeri yetkililerine dayandırdığı bir haberde Rusya ile Türkiye arasında yeni bir S-400 hava savunma sistemi alışverişi için görüşmelerin başladığını duyurdu.

Rusya Askeri ve Teknik İşbirliği Federal Servisi Başkanı Dmitry Shugaev, Interfax ajansına verdiği röportajda “Her iki ülke de bu işbirliğini sürdürmek istiyor. Yeni S-400 anlaşmasını gelecek yıl içinde tamamlayacağımızı tahmin ediyorum” dedi.

Türkiye’nin hava savunma sistemlerini güçlendirmek için Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini almaya karar vermesinden bu yana, hem NATO içinde hem de ABD ile ikili ilişkilerde gerilim yaşanmıştı. ABD, üretim programında ortak olduğu Ankara’nın F-35 savaş uçağı projesindeki üyeliğini askıya almış, Türkiye’ye teslim edilmesi gereken uçakları teslim etmemiş ve Türk pilotların eğitimini yarıda kesmişti. ABD şu ana kadar F-35’lerin teslimi dışında bir yaptırım uygulamasa da Türkiye’nin satın aldığı S-400 sistemlerinin çalışır hale getirilmesi halinde başka yaptırımlar uygulanabileceğini duyurmuştu. Son olarak geçen hafta, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini test etmesini kaygı verici bulduğunu söylemişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar