Van ve Batman’da dört HDP’li belediyeye daha kayyum atandı

Van’da dün terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan HDP’li Muradiye, Özalp ve Başkale belediye başkanlarının yerlerine ilçe kaymakamları kayyum olarak atandı. Batman İkiköprü Belde Belediye Başkanı HDP’li Osman Karabulut’un yerine de Beşiri kaymakamı görevlendirildi.

Van Emniyet Müdürlüğü ekipleri dün, haklarında “PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olma ve terör örgütünün propagandasını yapma” iddiası ile soruşturma başlatılan HDP’li üç belediye başkanına yönelik eşzamanlı operasyon düzenlemişti. 

Operasyonda Başkale Belediyesi Başkanı Erkan Acar, Muradiye Belediyesi eşbaşkanları Yılmaz Şalan ve Leyla Balkan ile Özalp Belediyesi eşbaşkanları Yakup Almaç ve Dilan Öğrenci gözaltına alınmıştı. 

Muradiye Belediye Başkanı Yılmaz Şalan’ın yerine Kaymakam Erkan Savar kayyum olarak atandı. Van Valiliği, Şalan hakkında soruşturmanın devam ettiğini belirtti. 

Gözaltına alınan Özalp Belediye Başkanı Yakup Almaç’ın yerine de Kaymakam Abdulkadir Çelik atandı. Almaç, “Silahlı terör örgütüne üye olmak, suçu ve suçluyu kayırma” suçundan gözaltına alınmıştı. 

Van’ın Başkale Belediyesi’nde Erkan Acar yerine ise Kaymakam Aslım Solak kayyum olarak atandı. Acar’ın gözaltına alınma gerekçesi “terör örgütü propagandası yapma” olarak açıklanmıştı.

Batman’ın İkiköprü Belde Belediyesi’ne de kayyum ataması yapıldı. Batman Valiliği, Eşbaşkan Osman Karabulut hakkında Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “terör örgütü üyeliği” suçlamasını gerekçe gösterdi ve Karabulut’un yerine Beşiri Kaymakamı Sinan Aşçı kayyum olarak atandı. 

31 Mart yerel seçimlerinden bugün kadar aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı‘nın da bulunduğu çok sayıda HDP’li il ve ilçe belediye başkanı gözaltına alındı ve tutuklandı. Şu ana kadar 28 HDP’li belediyeye kayyum atandı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar