Macronleaks: Rus istihbaratı 2017’de Macron’un seçim kampanyasına mı karıştı?

Le Monde’un ulaştığı bilgilere göre, Rus istihbaratına bağlı bir grup hacker, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un göreve geldiği 2017 yılındaki seçim kampanyasına müdahale etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

Zaman geçtikçe Macronleaks olarak adlandırılan olayın detayları ortaya çıkmaya başladı. 2017’de yapılan iki turlu seçimlerde ikinci tura geçmeden önce Macron ve ekibinin yazışmaları ortaya çıkmıştı. Le Monde’un elde ettiği bilgilere göre, birbirinden haberi olan ve Rusya’ya bağlı iki Rus hacker timinin seçimlere müdahale ettiği öne sürülmüştü. O dönemde Macron’un seçim ekibi böyle bir müdahale olduğu iddiasını reddetmişti. Seçim ekibiyle yaptığı yazışmalar, Macron’u zor duruma sokmuştu.

Kasım sonunda gerçekleşen bir toplantıda, Google’da çalışan iki araştırmacı söz konusu hacker ekibinin izini sürdü ve bununla ilgili sonuçları paylaştı. Bundan başka, Google’a göre daha az bilinen ancak korsan saldırı araştırmalarıyla tanınan FireEye şirketi de 2017’deki müdahaleye ilişkin bilgilerini paylaştı. FireEye’in sahip olduğu bilgiler daha sonra gazeteci Andy Greenberg’in Sandworm: A New Era of Cyberwar and the for the Kremlin’s Most Dangereous Hackers adlı kitabında da yayınlandı.

Rus istihbaratı olayların arkasında mı?

Bu kaynaklara göre, Rusya Askeri İstihbaratı’na (GRU) bağlı olarak çalışan iki hacker timi bilerek ve isteyerek Macron ve ekibinin e-mail yazışmalarını ortaya çıkardı. Saldırının birinci tur seçimlerinin hemen öncesinde mart ayında başladığı belirtiliyor. Bu saldırının Rus istihbaratındaki kodu dahi biliniyor: APT28. O zaman, bu hacker saldırısında Rus istihbaratının rolü bilinmiyordu ancak ABD’de 2016 başkanlık seçimlerini araştıran Savcı Robert Mueller’in davayı ilerletmesi ve Rus istihbaratı hakkındaki bilgileri ortaya çıkarması üzerine Fransa’daki olay da aydınlanmaya başladı.

Mart ayında yapılan saldırı yeterli gelmemiş olacak ki aynı yılın nisan ayında bir başka Rus hacker timinin tekrar harekete geçtiği öğrenildi. Google’daki araştırmacılara göre, nisan ayındaki saldırıyı yapan ekip hacker dünyasında Sandworm olarak biliniyor ve yine Rusya’ya bağlı olarak çalışıyor. Le Monde’un bulgularına göre, bunun arkasında yine GRU var. İngiliz ve ABD istihbaratı da yaptıkları açıklamalarda Sandworm’u GRU’ya bağlı olarak çalışan bir örgüt olduğunu kabul ediyor.

Fransız yargısı, 2017 yılında Macron’un kampanyasına saldırı yapıldıktan sonra bir soruşturma açtı ancak bu soruşturmanın şu anda hangi aşamada olduğu bilinmiyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar