Yeni Zelanda’da yanardağ patlaması: En az bir ölü ve çok sayıda kayıp var

Yeni Zelanda’nın aktif yanardağlarından Whakaari’de patlama meydana geldi. Bir grup turistin bölgede bulunduğu sırada meydana gelen patlama sonucu en az bir kişi hayatını kaybetti. Ölü sayısının artabileceği bildirildi.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, White Island’daki patlama sırasında yanardağ civarında yaklaşık 50 kişi bulunduğunu ve şu ana kadar çoğu yaralı 23 kişinin adadan tahliye edildiğini duyurdu. Yaralılardan en az birinin durumunun ağır olduğu belirtilirken, bölgede bulunan diğer kişiler için arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor.

New Zealand Herald gazetesi, White Island’dakilerin çoğunun, bir yolcu gemisiyle günübirlik bir tur için adayı ziyaret eden turistler olduğunu yazdı.

White Island’da patlayan Whakaari volkanı.

Arama kurtarma ekipleri bölge halkından yanardağ çevresinden uzak durmalarını istedi. Sağanak yağış, kraterden püsküren dumanlar ve heyelan, çalışmaları olumsuz etkiliyor. White Island çevresi ise uçuşa yasak bölge ilan edildi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar