TIME dergisi 2019’da yılın kişisini seçti: 16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg

16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti ve “İklim İçin Okul Grevi”nin öncüsü Greta Thunberg, TIME dergisi tarafından “yılın kişisi” seçildi. Dergi, 1927’den bu yana her yıl, döneme damga vuran bir ismi “yılın kişisi” ilan ediyor.

Greta Thunberg, Madrid’deki Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı‘na (COP25) katılmak için ABD’den başladığı yolculukta Atlantik Okyanusu’nu geçerek Portekiz’in başkenti Lizbon’a ulaşmıştı.

Küresel iklim değişikliğiyle mücadelede fenomen haline gelen genç aktivist, dünya çapında 1,4 milyon öğrencinin katıldığı “İklim İçin Okul Grevi” protestosunu başlatmış; Türkiye, Fransa, Almanya, Brezilya ve Arjantin’i iklim değişikliğiyle mücadele konusunda yeterli adım atmadıkları gerekçesiyle, BM’ye resmi dilekçeyle şikayet etmişti.

Genç aktivist, bu yıl New York’ta BM tarafından düzenlenen İklim Zirvesi‘ne de yine Atlantik’i bir yelkenliyle geçerek katılmıştı. Thunberg zirvede yaptığı konuşmada, liderlerin iklim değişikliğini görmezden geldiğini belirterek “Benim burada olmamam gerek, okyanusun ötesinde okulda olmam gerek. Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız. Buraya gelip her şeyi yaptığınızı söylüyorsunuz. Bizi hayal kırıklığına uğratıyorsunuz ama gençler artık sizin ihanetinizin farkına vardı. Gelecek nesillerin gözü sizin üstünüzde olacak” demişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar