Mesut Özil’in Doğu Türkistan paylaşımına Çin’den tepki: “Şincan’a gidip bölgeyi kendi gözleriyle görsün”

İngiltere Premier Ligi’nde Arsenal forması giyen Mesut Özil’in Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine karşı sosyal medyadan yaptığı paylaşımın yankıları devam ediyor. Çin Devlet Televizyonu, Özil’in yaptığı paylaşım nedeniyle Arsenal maçlarının ülkede yayınlanmayacağını açıkladı.

Arsenal’de forma giyen Mesut Özil, sosyal medya hesaplarından Uygur Türkleri ile ilgili paylaşım yaparak Doğu Türkistan’daki Müslümanlar’a büyük zulümler yapıldığını ve buna sessiz kalınmaması gerektiğini söyledi. Çin’de çok sayıda destekçisi bulunan Arsenal ise oyuncusu Mesut Özil ile arasına mesafe koyarak açıklamaların “Özil’in şahsi fikri” olduğunu duyurdu.

https://twitter.com/MesutOzil1088/status/1205439723302469632

Mesut Özil’in yaptığı paylaşım tepki çekti

Mesut Özil, cuma günü Twitter ve Instagram üzerinden yaptığı paylaşım ile Çin’in Şincan bölgesindeki Uygurlar’a destek vermiş ve Müslüman ülkeleri Çin yönetimine karşı seslerini yükseltmedikleri gerekçesiyle eleştirmişti. Yıldız futbolcunun bu paylaşımı Arsenal’ın da birçok yatırımı olan Çin’de büyük tepkilere neden oldu.

Çin Dışişleri Özil’i Şincan’a davet etti

Global Times’ta yer alan habere göre, bugün bir basın toplantısı düzenleyen Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şueng, “Batı basınının düzmece haberlerinden etkilenmemek ve bölgeyi kendi gözleriyle görmek” adına Özil’i Şincan’a davet etti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar