İklim krizi – Avustralya tarihinin sıcaklık rekoru kırıldı

Dünyanın önde gelen sanayileşmiş ülkelerinden Avustralya, iklim krizinin kuşatması altında. Salı günü (17 Aralık) ülke genelindeki sıcaklık ortalaması 40 dereceyi geçerek rekor kırdı; iç bölgelerde ise termometreler 50 derecenin üzerine çıktı. Daha önce Avustralya genelindeki sıcaklık ortalamasının en yüksek olarak kayıtlara geçtiği dönem, 40,3 derece ile, 2013 yılı Ocak ayı olmuştu.

Kıtanın tamamını etkisi altına sıcak dalgası rekor sayıda kontrol edilemez yangına yol açarken, özellikle Sidney sakinleri kesif duman bulutlarının altında kalmış durumda. Yeni Güney Galler eyaletinde sağlık görevlileri zorunlu kalmadıkça sokağa çıkılmamasını salık veriyor.

Avustralya Meteoroloji Bürosu (ABM), özellikle güneydoğu bölgesinde çalılık alanlarda yangınların çıkma sıklığının son yıllarda arttığını ve yangın mevsimlerinin süresinin uzadığını duyurmuştu. Kış aylarındaki yağış miktarı ülkenin güneydoğusunda azalırken, ülkede sıcaklıklar yükseliyor. ABM uzayan yangın mevsimlerinin ve artan sıcak hava dalgalarının iklim kriziyle ilişkili olduğunu belirtiyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar