Murat Yetkin yazdı: “Libya ikinci Suriye olmamalı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Gazeteci Murat Yetkin, kişisel blogundaki son yazısında Türkiye’nin Libya’da yaşanan iktidar savaşlarına müdahil olma sürecinin ayrıntılarını anlattı ve Suriye’den sonra Libya’dan da Türkiye’ye bir mülteci dalgasının gelme ihtimalinin altını çizdi.

“Tartışma Sarraj’ın 27 Kasım’da İstanbul’a gelip Erdoğan ile Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması mutabakatını imzalaması ardından başladı. Anlaşma önce, biraz da Yunanistan’da Kyriakos Mitsotakis hükümetinin çıkışlarıyla, Türkiye ile Kıbrıs etrafındaki doğal gaz ve petrol aramaları anlaşmazlığı çerçevesinde görüldü. Türkiye’nin Ege sahil şeridine hapsedilme girişimlerine karşı Akdeniz’de çıkış aradığı doğruydu. Ayrıca Ankara, Haftar güçlerinin Kıbrıs üzerine oluşan Mısır-Yunanistan-İsrail ittifakı doğrultusunda Türkiye’nin Akdeniz çıkışını engelleme çabasında olduğuna inanıyordu. Anlaşmanın 8 Aralık’ta yürürlüğe girmesinden bir gün sonra Erdoğan’ın asker gönderme ihtimalinden söz etmesi ve 15 Aralık’taki askeri işbirliği anlaşması, tartışmayı Meclis’e taşıdı” diyen Yetkin yazısını şöyle bitirdi:

“Hükümetin Türkiye’yi Libya iç savaşında taraf olmaktan sakınması, Suriye’den sonra bir de Libya’dan gelecek göç dalgası ve güvenlik risklerine yol açacak adımlardan kaçınması ve sorunun diplomasi yoluyla halline odaklanmasında yarar var.”

Yetkin’in yazısının tamamını okumak için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus