Yeni Zelanda artık daha güvenli: Katliamın ardından kampanya başlatan polis, parasını ödeyerek 56 binin üzerinde silahı teslim aldı

Yeni Zelanda, 15 Mart 2019’da 51 kişinin cami saldırısı sonucunda hayatını kaybetmesinin ardından silah kontrolü politikasına hız vermişti. Yeni Zelanda polisi, mart sonunda başlayan kampanya sonucunda 56 bin 350 ateşli silahın teslim alındığını açıkladı.

Kampanyanın özelliği af niteliğinde olması, silah sahiplerine ödeme yapılması ve bu silahları nasıl aldıklarına dair sorular yöneltilmemesi.

Silah firmalarının kampanyaya tepki gösterdiği Yeni Zelanda’da, 170 binin üzerinde yasaklı ateşli silah olduğu duyuruldu.

Sydney Üniversitesi’nde silahlanma planı araştırmacısı olarak çalışan Philip Alpers, kampanyanın ülkeyi daha güvenli hale getirdiğini söyledi ve “Bu, toplu bir katliama maruz kalma riskimizi azaltacaktır” dedi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar