Diyarbakır’da HDP’li Sur Belediyesi’ne kayyum atandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Dün evine yapılan operasyon ile gözaltına alınan Diyarbakır-Sur Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin’in yerine ilçe kaymakamı Abdullah Çiftçi kayyum olarak atandı.

Filiz Buluttekin, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında 2019 yılı Mart ayında açılan bir soruşturma nedeniyle dün evine yapılan operasyon ile gözaltına alınmıştı.

Bugün, Diyarbakır Valiliği‘nden yapılan yazılı açıklamada, Sur Belediye Başkanı Feyme Filiz Buluttekin hakkında, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2019/17902 sayılı soruşturmasının derdest olduğu, bu dosya kapsamında gözaltına alındığı ve gözaltı sürecinin devam ettiği açıklandı.

Buluttekin’in, hakkında devam eden adli işlem süreci ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sözkonusu soruşturma dosyası kapsamında gözaltına alınmış olması göz önünde bulundurularak Anayasanın 127’nci maddesi ile Belediye Kanunu’na istinaden Bakanlığın 20 Aralık tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırıldığı belirtildi.

Açıklamada devamla şöyle denildi:

“Sur Belediye Başkanı Feyme Filiz Buluttekin, hakkında devam eden adli işlem süreçi ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2019/17902 sayılı soruşturma dosyası kapsamında gözaltına alınmış olması göz önünde bulundurularak Anayasanın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47. maddelerine istinaden Bakanlığımızın 20.12.2019 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmış; Belediye Kanununun 45. maddesi uyarınca yine aynı Kanunun 46. maddesi kapsamında Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi Sur Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir.”

Sur ile birlikte, 31 Mart seçimlerinden bu yana kayyum atanan belediye sayısı 32’ye yükseldi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus