Fethiye açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan bot battı: Sekiz göçmen hayatını kaybetti

Muğla’nın Fethiye ilçesi açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan botun batması sonucu sekiz kişi yaşamını yitirdi. Fethiye ilçesi açıklarında içinde 15 göçmenin olduğu tahmin edilen botun batma tehlikesi geçirdiği ihbarı üzerine olay yerine üç sahil botu, bir dalış timi, sahil güvenlik uçağı ve helikopter sevk edildi.

Yapılan çalışmalar sonucunda üçü kadın, sekiz göçmenin cesedine ulaşıldı. Kayıp olduğu belirtilen yedi göçmeni arama çalışmalarına ise devam ediliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü’nün Ekim 2019 verilerine göre, Akdeniz’de 2019 yılında yaşamını yitiren sığınmacı sayısı altı yıl üst üste bini aşmış oldu. Yine BM rakamlarına göre, 2014 yılından bu yana Akdeniz’i geçmeye çalışan 18 binden fazla sığınmacı yaşamını yitirdi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar