İran’daki uçak kazası: Ukrayna uçağı “havada alev aldı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Tahran-Kiev seferini yaparken düşen Ukrayna Havayolları’na ait Boeing 737-800 yolcu uçağıyla ilgili başlatılan soruşturma devam ediyor. İran Sivil Havacılık Dairesi uçağın havalandıktan sonra alev aldığını ve alana geri dönmeye çalışırken düştüğünü açıkladı. Ukrayna, terörizm ve insansız hava aracıyla (İHA) çarpışma ihtimallerinin yeniden değerlendirildiğini duyurdu.

İran Sivil Havacılık Kurumu Başkanı Ali Abidzade, “Önce batıya dönen uçak, sorun çıkması üzerine sağa döndü ve havalimanına geri gelmeye çalışırken düştü” dedi. Abidzade uçağın bu sırada alevler içinde olduğunu ve pilotun kuleyle herhangi bir temasta bulunmadığını söyledi.

Tahran İmam Humeyni Havaalanı’ndan kalktıktan sonra başkentin 60 kilometre güneybatısındaki Parand’da düşen uçaktaki 176 yolcu ve mürettebat hayatını kaybetmişti.

Terörizm ve “İHA ile çarpışma” ihtimalleri yeniden değerlendiriliyor

Uçağın karakutusu bulundu. Abidzade ilk bulguların Ukrayna ve kazada çok sayıda vatandaşını yitiren İsveç ve Kanada’ya iletildiğini söyledi. Merkezi ABD’de bulunan Boeing firmasıyla da bilgi paylaştıklarını belirten Abidzade dün, karakutunun “ne Boing’e ne de Amerikalılara verileceğini” söylemişti.

Uçakta 82 İran, 63 Kanada, 11 Ukrayna, 10 İsveç, dört Afgan, üç Alman ve üç İngiliz vatandaşı bulunuyordu.

Ukrayna’da kaza sebebiyle bir günlük ulusal yas ilan edildi.

Olay, tam da İran ve ABD arasında, İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesi sebebiyle çıkan gerginliğin had safhada olduğu bir sırada meydana geldi. Uçağın düştüğü haberi gelmeden birkaç saat önce Irak’taki iki ABD üssü İran balistik füzelerince vurulmuştu.

Sosyal medyada uçağın yanlışlıkla vurulduğuna dair iddialar paylaşılmaya devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy yaptığı açıklamada olaya ilişkin “her ihtimalin” değerlendirildiğini söyledi. Zelenskiy felaketin sebebine ilişkin spekülasyonlardan ise uzak durulmasını istedi.

Ukrayna Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Oleksiy Danilov kendi Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, sosyal medyada dolaşan iddialara atıfta bulunarak, enkazın bulunduğu alanda Rus yapımı füzelere dair kalıntılar olabileceğini ileri sürdü. Danilov bu iddianın da İranlı yetkililerce araştırılmasını istedi.

İngiltere’nin The Guardian Gazetesi’ne konuşan havacılık uzmanları ise uçağın füze ile vurulmuş olması ihtimalinin “sıfıra yakın” olduğunu söyledi.

Ukrayna uçağının bir İHA ile çarpışmış olması ihtimali de araştırılıyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus