Libya: Halife Hafter, Ankara ile Moskova’nın ortak ateşkes çağrısını reddetti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Libya’nın doğusunu kontrol eden Halife Hafter, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çarşamba günü yaptığı ortak ateşkes çağrısını reddetti. Birleşmiş Milletler’in tanıdığı, Türkiye’nin de askeri destek verdiği Ulusal Mutabakat Hükümeti ise dün (9 Ocak) çağrıyı kabul etmişti.

Muammer Kaddafi yönetiminin NATO desteği ile devrildiği 2011 yılından bu yana iç savaşın sürdüğü Libya’da, Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi’nin desteklediği General Hafter, sözcüsü Ahmet el Mesmari aracılığıyla yaptığı açıklamada, siyasi sürecin yeniden canlanmasının ve ülkenin istikrarının ancak “terörist grupların ortadan kaldırılması” ve “Trablus’u kontrol eden milislerin dağıtılmasıyla” sağlanabileceğini ileri sürerek, operasyonlara devam edeceklerini duyurdu.

Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti lideri Feyyaz Sarrac ise, dün, Ankara ile Moskova’dan gelen ateşkes çağrısını memnuniyetle karşıladıklarını söylemişti. Yapılan yazılı açıklamada, “siyasi sürecin yeniden başlaması ve savaş hayaletinin ortadan kaldırılması için yapılan her türlü ciddi çağrıya” tam destek verildiği bildirilmişti.

Erdoğan ve Putin’in Çarşamba günü İstanbul’daki görüşmesi sonrası yapılan ortak yazılı açıklamada, çatışan taraflar 12 Ocak gece yarısı itibarıyla ateşkese davet edilmişti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus