Berlin’deki bir sinagoğa saldırı hazırlığı yapıldığı şüphesiyle, Almanya’nın dokuz şehrinde polis operasyonları yapıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Almanya polisi bu sabah (14 Ocak Salı), Berlin, Brandenburg, Kuzey Ren Vestfalya ve Thüringen eyaletlerinde dokuz farklı yerde baskınlar düzenledi. Bir şiddet eylemini önlemek amacıyla yapılan baskınlarda gözaltına alınan Çeçen uyruklu şüpheliler, Berlin’deki bir sinagoğa saldırı planlamakla suçlanıyor. 

180 polisin katıldığı baskınlara ilişkin emniyet müdürlüğünün ve başsavcılığın yaptıkları açıklamada şüphelilerin, “Mekanları ileride İslami motifli bir saldırı için gözlemlemekle” suçlandığı belirtildi. Baskınlar sırasında nakit para, kesici aletler ve diskler ele geçirildi. 

Bir güvenlik kontrolü sırasında şüphelilerin birinin cep telefonunda belirtilen mekanların fotoğrafları bulunması üzerine geniş çaplı bir araştırma başlatıldı. Alman Der Spiegel gazetesinin haberine göre, eylül sonu Berlin’deki bir sinagoğu inceleyip, videolar çeken, 23 ile 28 yaşları arasındaki şüpheliler, aynı zamanda bazı alışveriş merkezlerini de incelemiş. 

Ancak henüz kesin bir saldırı riskine dair bilgi yok. Emniyet Müdürü Yardımcısı Kerstin Philipp baskınlar hakkında bilgi verirken en ufak bir şüphede bile erken tedbir almanın ve daha başında engellemenin çok doğru olduğunu söyledi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus