Oxfam: Dünyanın en zengin 2153 kişisinin serveti, 4,6 milyar kişinin toplam servetinin iki katından daha fazla

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İngiltere merkezli yardım kuruluşu Oxfam, Davos Zirvesi’nde “Time to Care” başlıklı yıllık raporunu sundu. Rapora göre, 2019 yılında dünyanın en zengin 2 bin153 kişisinin toplam serveti 4,6 milyar kişinin toplam servetinin iki katından daha fazla. 

“Eşitsizliği önleyici politikalar benimsenmeli”

Dünya Ekonomi Forumu’nun İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlediği zirvede konuşan Oxfam temsilcileri, hükümetlerin zenginleri ve kurumları yetersiz bir şekilde vergilendirdiğini savundu. “Hükümetler cesur olmalı ve yeni, insancıl bir ekonomi yaratmak için kararlı adımlar atmalı” diyen Oxfam temsilcileri, bu yeni ekonominin sadece birkaç zengin için değil herkes için işe yaraması gerektiğini savundu. Sadece yüzde 0,5’lik vergi artışının dahi, eğitim ve sağlık alanlarında 117 milyon yeni istihdam yaratabileceği vurgulandı.

Cinsiyetçi sistem: Kadınların katkısı en az 10,8 milyar dolar

Oxfam’ın raporunda sözü geçen servet sıralamasının en tepesindeki 2 bin 153 zenginin çoğunluğu erkek. Bu cinsiyetçi sistemde 15 yaş üstü kadınlar, ekonomik sistemin en aşağısında yer alıyor. Fakirlik içinde yaşayan kadınlar, ekonomik sisteme günlük 12,5 milyar saat ücretsiz katkı sağlıyor. Kadınların bu katkısı sisteme yıllık 10,8 milyar dolar sağlıyor. Oxfam, raporda bu verilerin yüzeysel olduğunu ve gerçekte rakamların çok daha yüksek olduğunu belirtiyor. Oxfam raporuna göre, “Kadınlar ödeme almadan 11 milyar dolar değerinde yani teknoloji devleri Apple, Google ve Facebook’un toplam kazançlarının 24 katı kadar bakım ve sosyal yardım çalışmalarında bulunuyor.”

Gelir dağılımındaki cinsiyet eşitsizliğini somutlaştırmak için verilen örnekte, dünyanın en zengin 22 erkeğinin Afrika’daki tüm kadınlardan daha zengin olduğu bilgisi paylaşılıyor.

Zengin ve fakirler arasındaki uçurumu somutlaştırmak için verilen örneklerden birinde ise “Eğer herkes 100 dolarlık banknotlardan oluşan servetlerinin üzerinde otursaydı, dünyanın büyük kısmı yerde oturuyor olurdu. Gelişmiş bir ülkede yaşayan orta halli bir kişi, bir sandalye yüksekliğinde otururken, en zengin iki kişi uzayda olurdu” deniliyor. 

Dünyanın en zengin üç erkeği toplam 231 milyar dolara sahip 

Öte yandan Bloomberg’in her gün düzenli olarak güncellediği “Milyarderler” listesine göre; dünyanın en zengin üç insanı son 10 yılda toplam 231 milyar dolar servete sahip oldu. Dünyanın beşinci en zengin kişisi olan Facebook kurucusu Mark Zuckerberg geçen yıl 84 milyar dolar net gelir elde etti. Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos ise 116 milyar dolar net gelire sahip. Bloomberg Wealth’e göre 2012 yılından beri en zengin 20 kişinin serveti ikiye katlanarak 672 milyar dolardan 1 trilyon 397 milyar dolara çıktı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus