Uluslararası Çalışma Örgütü duyurdu: Dünyada yarım milyara yakın insan, yeterli gelir sağlayacak bir işten yoksun

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Davos Zirvesi’nde sunduğu araştırmasında, dünyada yarım milyara yakın insanın yeterli gelir sağlayan bir iş arayışı içinde olduğunu açıkladı. ILO, 473 milyondan fazla insanın ihtiyaçlarını karşılayacak istihdam imkanlarından yoksun olduğunu belirtti.

ILO’ya göre dünyadaki işsiz sayısı 190 milyona ulaştı. Yaşanan ticaret krizlerinin ekonomik büyümeyi küresel anlamda yavaşlattığını belirten ILO araştırmasında, bu durumun düşük gelirli ülkelerdeki yoksullukla mücadeleyi zorlaştırdığı vurgulandı.

ILO araştırmasında dünyada çalışma yaşında 5,7 milyar insan bulunduğu ve bunların 165 milyondan fazlasının çalıştığı ama ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar maaş alamadığı belirtildi. Araştırma ayrıca, yetersiz maaş nedeni ile 119 milyon insanın düzenli bir şekilde iş aramayı bıraktığını da ortaya koyuyor.

ILO Genel Direktörü Guy Ryder: “Önlemler alınmalı”

ILO Genel Direktörü Guy Ryder araştırmayla ilgili olarak “Milyonlarca insan için çalışarak daha iyi bir hayat kurmak git gide zorlaşıyor” dedi. Ryder ayrıca, iş kaynaklı eşitsizliklerin ve geri çevrilen başvuruların insanları kaliteli iş ve iyi bir gelecekten uzaklaştırdığını söyledi.

ILO, araştırmasında eşitsizlikler ve zorluklar nedeniyle dünya ülkelerinin ekonomiye katkısı olacak ve sosyal fayda sağlayacak “yetenekli insan havuzunu” kaçırdığını da ortaya koyuyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus